Historia

Rymanów dnia 27.07.2014

Historię piłki nożnej w Rymanowie w skrócie oraz historyczną wystawę w fotografii z okazji 80 rocznicy piłki nożnej w Rymanowie opracował:Kazimierz Cetnarski na podstawieinformacji z książek: „Rymanów dzieje miasta i zdroju” autorstwa Feliksa Kiryka i Janusza Koniecznego, „90 lat piłki nożnej na Podkarpaciu” autorstwa Jana Ciupki oraz z wywiadów z osobami: Antonim Maślanym, Zdzisławem Gogniatem, Adamem Kołodziejczykiem, Jerzym Krukarem, Józefem Sołtysikiem, Grzegorzem Sołtysikiem, Edwardem Pucalem, Mieczysławem Kisiołkiem, Józefem Obercem, Janem Kilarem, Andrzejem Nowotarskim, Pawłem Kenelskim, Januszem Smereckim, Stanisławem Źrebcem, Tadeuszem Zarzyckim, Adamem Jaklewiczem, Czesławem Szajną, Tadeuszem Sołtysikiem, Franciszkiem Penarem, Adamem Kołodziejczykiem, Lesławem Pelczarskim, Janem Ziajką.

Zdjęcia wykorzystał ze zbiorów: Jana Kinelskiego

(które udostępnił Paweł Kinelski), Czesława Pelczara (które udostępnił Włodzimierz Pelczar), Andrzeja Zmarza (które udostępniła Zofia Zmarz), Andrzeja Nowotarskiego, Kazimierza Cetnarskiego, Stanisława Źrebca, Jana Kilara, Janusza Koniecznego z wydanej przez niego książki w/w, Wojciecha Urbanika, Andrzeja Zięby, Janusza Smereckiego, Edwarda Pucala, Szymona Cetnarskiego, Sebastiana Konderaka, Lesława Pelczarskiego, Jana Szepieńca, Rafała Głoda.

Za wszystkie informacje i zdjęcia serdecznie dziękuje.

Ze sportowym pozdrowieniem.

Kazimierz Cetnarski

Historyczna wystawa zdjęć znajduje się w galerii

80 lat piłki nożnej w Rymanowie

Historia w skrócie

W latach dwudziestych XX wieku na terenie Rymanowa młodzież zaczęła grać w piłkę nożną.

Pierwszą informacją o tym jest zdjęcie z 1926 roku. Przedstawia drużynę prawdopodobnie o nazwie „Grom” (podaje o tym książka „90 lat piłki nożnej na Podkarpaciu” Jana Ciupki.

W październiku w1928roku rozegrano mecz piłki nożnej Polacy kontra Żydzi z Rymanowa. Wygrali piłkarze narodowości polskiej. Mecz przyciągnął tłumy kibiców. Fakt ten zdecydował o tym że władze miasta zdecydowały o budowie stadionu. Stadion zbudowano w latach1929-33wysiłkiem społecznym. Na początku lat trzydziestych w Rymanowie były drużyny piłkarskie tj. „Zorza”, „Strzelec”, i żydowska „Hagibor”, która zmieniała nazwę na „Mabkabi” i „Radifa”.

-W19324 IX rozgrywano mecze pomiędzy drużynami „Zorzą”, „Strzelec” i „Hagibor” z Rymanowa (zdjęcie).

-W1933roku w lipcu rozegrano turniej piłkarski w Rymanowie. Uczestniczyły w nim drużyny „Strzelec”, „Zorza”, „Hagibor” z Rymanowa oraz „Krośnianka” z Krosna.

Wśród zawodników i działaczy tego okresu napotykamy na takie nazwiska jak: Jan Kucharski, Marian Księżyk, Gustaw Machel, Piotr Opałko, Kazimierz Mazurkiewicz, Bolesław Pryga, Wojciech i Kazimierz Zmarz, ksiądz Franciszek Szajna i inni.

-W1934roku zarejestrowano w Związku Piłki Nożnej drużynę „Strzelec” z Rymanowa, która uczestniczyła w rozgrywkach ligowych. Przed wojną awansowała z klasy C do klasy B

Rok ten uznano za oficjalną datę początku piłki nożnej w Rymanowie.

Rymanowscy piłkarze w latach 1934 – 1939 rozgrywali mecze między innymi z takimi drużynami jak „Legia” Krosno, WKS Tarnów i „Resovia”.

-1945r. po odzyskaniu niepodległości powołano w Rymanowie ponownie KS „Grom”.

Pierwszy mecz pod wodzą księdza Franciszka Szajny „Grom” wygrał z drużyną „Huty” Krosno 3:2. W tym czasie grali: Jan Mazurkiewicz, Bronisław Sołtysik, Michał Rajchel, Mieczysław Trygar, Józef Sołtysik, Michał Pełepyszyn, Mieczysław Mazurkiewicz, Michał Filar, Dominik Sołtysik, Bronisław Pelczar, Józef Niemczyk i inni. Grano również z takimi miejscowościami jak Gorlice, Lesko, Sanok, Krosno, Jasło, Brzozów.

-1951 r.zmieniono nazwę na KS „Rymanowianka” Rymanów.

-1952 r. zmieniono nazwę na KS „Włókniarz” Rymanów.

-1953 r. przyjęto nazwę ZSKS „Start” Rymanów.

-1955 r. juniorzy „Start” Rymanów wygrali ligę wojewódzką i zakwalifikowali się do Mistrzostw Polski w którym zdobyli 4 miejsce.Trenerami byli: Wojciech Zmarz i nauczyciel WF LO Rymanów Józef Sołtysik.

Aby osiągnąć ten sukces juniorzy „Start” Rymanów rozegrali następujące mecze

w Rzeszowie z „Resovią” 3:1. Pokonali również kluby z Sanoka, Krosna, Jasła, Gorlic, Mielca. Rymanów świętując zwycięstwa nie przypuszczał ile przyjemnych chwil sprawią dla swego miasta ci młodzi chłopcy. Jako mistrz województwa, juniorzy „Startu” uzyskali prawo brania udziału w eliminacjach do Mistrzostw Polski na 1955 rok.
Spotkania eliminacyjne odbywały się przy olbrzymim zainteresowaniu kibiców Rymanowa i okolic. W spotkaniu z mistrzem województwa lubelskiego „Start” wyeliminował „Lubliniankę” uzyskując w dwumeczu wyniki: 4:3 i 1:1. W kolejnym etapie eliminacji nasi juniorzy spotkali się z CWKS „Legia” Warszawa pokonując ją na własnym boisku 4:2. (Uczestnicy tego meczu do dziś wspominają, że padł wtedy rekord frekwencji na rymanowskim stadionie, podając liczbę 4 tys widzów). Nikła porażka „Startu” na wyjeździe 1:2 nie przeszkadza w awansie do turnieju finałowego.
 

Spotkania eliminacyjne miały ciekawą historię a przeciwnicy z Lublina i Warszawy nie mogli uwierzyć w zaistniałe i nieodwracalne fakty. W czasie rewanżowego spotkania w Lublinie zawodnicy „Lublinianki” nie mogli pogodzić się z faktem wyeliminowania ich z rozgrywek. Po meczu pełnym ostrych, a nawet brutalnych zagrań, atakowano młodych rymanowian na ulicach Lublina. Pod osłoną sympatyków i kibiców drużyny, udało im się cało opuścić Lublin.

Ciekawą historię miało także spotkanie z CWKS „Legia” Warszawa, drużyny ze świecznika polskiego piłkarstwa. Swoje przybycie do Rymanowa oznajmili drwiąco z jakim to kłopotem trafili do „tego Rymanowa”, jak długo szukali go na mapie, a zwycięstwo mają pewne, choć przyjdzie im grać za stodołą. Tysiące kibiców na stadionie i pełnowymiarowe, dobrze utrzymane boisko trochę ich speszyły, ale dalej zawodnicy i zdenerwowani opiekunowie demonstrowali wielkomiejską bufonadę. Wiwatujące tłumy rymanowskich kibiców gromkimi brawami powitały wbiegające na boisko drużyny, a szczególnie, pięknie prezentujących się w czerwono-czarnych strojach, startowców. Toczący się mecz przerywały brawa. Piłkarze z Rymanowa grali o klasę lepiej od swoich przeciwników, którzy momentami byli bezradni i w miarę upływu czasu tracili swój tupet. Bramki padały w kolejności: 1:0, 2:0, 3:0, 3:1, 4:1, 4:2. Widownia szalała, piłkarzy zniesiono z boiska na rękach. Po meczu zawodnicy CWKS „Legia” w pokorze opuszczali Rymanów.
 

Finał mistrzostw Polski był w zasięgu ręki, ostatnią przeszkodą był rewanżowy mecz w Warszawie. Mecz miał odbyć się na jednym z głównych stadionów Warszawy i uświetnić Międzynarodowy Zlot Młodzieży, który w tym czasie odbywał się w stolicy. Takie były pierwotne plany, ale w obawie przed niepewnym wynikiem i możliwą kompromitacją w starciu z chłopcami z województwa rzeszowskiego, postanowiono rozegrać mecz na zamkniętym obiekcie wojskowym Okęcie. Osiągnąć korzystny wynik chcieli za wszelką cenę, po brutalnej grze już w początkowej fazie meczu prowadzili 2:0. Wynik ten premiował awansem legionistów, ale lepsi technicznie rymanowianie, nie wdawali się w kopaninę i zaczęli grać coraz składniej. Przy końcu spotkania organizują składną akcję prawą stroną i strzelają upragnioną bramkę. Jest to bramka na wagę finału Mistrzostw Polski Juniorów 1955 roku.
 

Z wielka satysfakcją i radością wracają młodzi sportowcy do rodzinnego miasta, gdzie czeka ich mozolna praca nad doskonaleniem formy, przed wyjazdem na finałowy turniej do Wrocławia. W finale uczestniczą cztery drużyny: Start Chorzów, ŁKS Łódź, Garbarnia Kraków i nasza drużyna. W turnieju zdecydowanie najlepszą drużyną był Start Chorzów, pozostałe drużyny reprezentowały podobny poziom. Oto wyniki wrocławskiego finału:


Start Rymanów – Garbarnia 0:2
Start Chorzów – ŁKS 4:2
Start Rymanów – Start Chorzów 1:5
Garbarnia – ŁKS 1:2
Start Chorzów – Garbarnia 2:0
ŁKS – Start Rymanów 5:3

Końcowa tabela rozgrywek finałowych:
1.Start Chorzów
2.ŁKS Łódź
3.Garbarnia Kraków
4.Start Rymanów


 

Patrząc na wyniki, można by wnioskować, że rymanowscy juniorzy byli najsłabsi. Tak jednak nie było. Na wyniki naszej drużyny wielki wpływ miała trema naszych juniorów i układy jakie miały miejsce we Wrocławiu. Sędziowie robili wszystko aby utrącić obydwie drużyny młodego zrzeszenia START. Zawodnicy z Chorzowa okazali się za silni.
 

W ostatnim meczu wysoka wygrana startowców dawała im nawet tytuł wicemistrza Polski. W meczu tym nasi zawodnicy zagrali już bez tremy, na normalnym poziomie. Po pierwszej połowie nasi zawodnicy wygrywali z ŁKS-em już 3:0 i wszystko wskazywało, że posypią się dalsze bramki i będzie wicemistrzostwo. Teraz jednak do akcji wkroczyli sędziowie, podyktowali dwa rzuty karne i uznali bramkę strzeloną z wyraźnego spalonego. To przesądziło sprawę, załamani startowcy przegrali 3:5. Bezstronni obserwatorzy żałowali juniorów „Startu” Rymanów, ale takich było niewielu.
 

Młodzi zawodnicy „Startu” wracają do Rymanowa rozżaleni, z pełnym przekonaniem, że spotkała ich tam krzywda. Był to jednak i tak duży sukces piłkarzy z małego Rymanowa, który odbił się szerokim echem w sportowych rubrykach gazet z całej Polski. Dla ścisłości trzeba dodać, że był to pierwszy ogólnopolski sukces piłkarzy z Podkarpacia, dopiero w ślad za „Startem” sukcesy zaczęły odnosić kluby z Mielca, Tarnobrzega, Rzeszowa i Krosna. Dla małego miasteczka było to wydarzenie zdarzające się raz na wiele lat.

W finałach drużynę „Startu” Rymanów tworzyli: Zbigniew Kilar, Jan Kilar, Bronisław Głowacki, Józef Wołczański, Czesław Pelczar, Władysław Litarowicz, Krzysztof Kindelski, Bogumił Wieczorek, Roman Jachym, Adolf Filar, Stanisław Sołtysik, Roman Ruchalski, Mieczysław Kilar, Władysław Paczkowski, Marian Maślany, Jan Krzysztyński.

Większość z tych zawodników kontynuowało karierę piłkarską, dwóch z nich – Zbigniew Kilar (bramkarz) i Stanisław Sołtysik (napastnik) zostali nawet zawodnikami „Legii” Krosno

która wtedy była klubem drugoligowym, stając się czołowymi zawodnikami tej drużyny.

Pozostali zawodnicy wyprowadzili drużynę seniorów KS „Start” w Rymanowie z klasy C do klasy A, która była zarazem ligą wojewódzką. Z tej klasy mistrz awansował do III ligi.

-1959 r. odbyła się uroczystość 25-lecia piłki nożnej w Rymanowie.

Na początku lat 60-tych drużyna odnosiła wiele sukcesów w wojewódzkiej klasie A.

-1966 r. po reorganizacji w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie „Start” Rymanów wraz z zespołami „Stal” Sanok i „Zenit” Nisko awansowały z klasy A do ligi okręgowej zwanej także III ligą w której grali 3 sezony. W tym czasie grali zawodnicy tacy jak: Ignacy Bolanowski, Edward Pulnar, Antoni Futera, Zbigniew Sołtysik, Michał Niemczyk, Michał Mazurkiewicz, Stanisław Potoczny, Tadeusz Gubała, Paweł Futera, Adolf Filar, Marian Kilar, Czesław Pelczar, Stanisław Sołtysik, Władysław Paczkowski, Andrzej Zmarz, Władysław Pulnar, Czesław Szajna, Józef Szul, Jan Penar, Andrzej Jasłowski, Roman Ruchalski, Ryszard Cetnarski, Adam Litwin, Franciszek Penar, Michał Litarowicz, Marian Mazurkiewicz, Jan Potasiewicz, Jan Jasłowski, Jan Łabuda, Jan Wierusza, Antoni Maślany, Józef Niemczyk i inni. Mecze przyciągały niekiedy około 2 tyś. kibiców między innymi z sąsiedniej miejscowości. Bezpośrednią przyczyną spadku z okręgówki (III ligi) do A klasy było zakończenie kariery piłkarskiej przez kilkunastu podstawowych zawodników a także odejście do innych klubów w Rzeszowie, Krośnie i Sanoku.

Początkiem lat 70-tych drużyna seniorksa spadła do klasy C.

-1976 r. Otwarcie wyremontowanego stadionu oraz wybudowanej trybuny i pawilonu.

W drugiej połowie lat 70-tych w tutejszym Liceum Ogólnokształcącym podjął pracę magister wychowania fizycznego i instruktor piłki nożnej Stanisław Źrebiec. Jego wychowankowie zdobyli mistrzostwo województwa szkół średnich. Grali również w wojewódzkiej lidze juniorów. Po zakończeniu wieku juniora przeszli do drużyny seniorów i awansowali wraz z innymi zawodnikami co roku aż do klasy wojewódzkiej. Byli to zawodnicy: bramkarze – Stanisław Białas i Leszek Pelczarski, obrońcy – Józef Mazurkiewicz, Bogdan Wais, Wojciech Paczkowski, Józef Sołtysik, Ryszard Pelczarski, Gabriel Sołtysik, Marek Głowacki, Stanisław Niemczyk, pomocnicy i napastnicy – Marian Sołtysik, Tadeusz Czubiński, Stanisław Smerecki, Paweł Kenelski, Marcin Sołtysik, Marian Smerecki, Andrzej Maziarz, Bogusław Szorf, Jerzy Krukar, Janusz Oberc, Janusz Smerecki, Janusz Nikody, Marian Kochański i Jerzy Sołtysik. Niektórzy ze składu tej drużyny odeszli do innych klubów a na ich miejsce przyszli zawodnicy tacy jak: Jerzy Tworek – bramkarz oraz zawodnicy z pola: Zdzisław Ziemiański, Janusz Prajzner, Wiesław Prajzner, Andrzej Zajączkowski, Andrzej Papciak, Józef Mazurkiewicz, Jan Potasiewicz, Władysław Sołtysik, Kazimierz Wais, Zbigniew Zajdel, Jan Walus, Stanisław Rozembajgier, Artur Sołtysik, Jacek Bolanowski, Jacek Litwin, Andrzej Śliwka, Józef Feliks, Kazimierz Puchyrski, Tadeusz Rajchel i inni.

-1982 r. wywalczono awans do klasy okręgowej, a następnie międzywojewódzkiej (Krosno, Tarnobrzeg, Rzeszów).

-1984 r. obchody 50-lecia klubu w Rymanowie i 30-lecia KS „Start” w Rymanowie.

-1985 r. rymanowscy trampkarze zdobyli mistrzostwo województwa krośnieńskiego

-1986 r. uczestniczono w rozgrywkach klasy międzyokręgowej (Krosno, Przemyśl) w kategorii seniorów i juniorów. Drużynę seniorów trenowali Czesław Pelczar i Andrzej Zmarz a następnie Władysław Sołtysik.

-1990 r. drużyna seniorów uczestniczyła w rozgrywkach klasy okręgowej.

-W latach 90-tych i 2000 drużyna seniorów na przemian brała udział w rozgrywkach klasy A i klasy okręgowej (V ligi), do dnia dzisiejszego.

-1994 r. 60-lecie piłki nożnej w Rymanowie i 50-lecie KS „Start” Rymanów

- W1998 r.w drużynie seniorów klasy okręgowej którą trenował Władysław Sołtysik występowali tacy zawodnicy jak: Zdzisław Dębicki, Mariusz Hanus, Krzysztof Litarowicz, Piotr Litarowicz, Robert Czubiński, Józef Krzysztyński, Paweł Szul, Wojciech Kaczor, Roman Penar, Jacek Bolanowski, Jacek Anczakowski, Grzegorz Halecki, Marek Penar, Krzysztof Wierusz, Szymon Cetnarski, Tadeusz Kasprzycki, Grzegorz Krukar, Łukasz Litwin, Marcin Maślany, Paweł Gubała, Grzegorz Bolanowski, Łukasz Niemczyk, Michał Kołodziejczyk, Wiesław Prajzner, Robert Czubiński , Piotr Kilar, Tomasz Smoleń, Marcin Szajna, Grzegorz Starzyk, Lucjan Michnowicz, Sebastian Frankow. W drużnie juniorów klasy okręgowej grali: Grzegorz Kamińskie, Łukasz Ziajka, Robert Porada, Michał Pakosz, Marcin Sołtysik, Dariusz Niemczyk, Sebastian Konderak, Łukasz Szepieniec, Tomasz Mazurkiewicz, Gabriel Rygiel, Artur Rabata, Tomasz Sołtysik, Bartłomiej Biel, Krzysztof Oberc, Przemysław Kamiński, Rafał Dźwigała, Marcin Dźwigała.

-2001 r. drużyna juniorów z ligi okręgowej awansowała do II ligi wojewódzkiej, w której grała 2 lata.

Juniorzy starsi: Maciej Zięba, Krzysztof Penar, Dominik Matkowski, Łukasz Zięba, Rafał Krukar, Piotr Adamski, Tomasz Gac, Maciej Itner, Bogdan Klimkiewicz, Mariusz Barud, Grzegorz Maśnik, Krzysztof Niemczyk, Grzegorz Smerecki, Artur Marszał, Paweł Fydrych, Mariusz Gąsiorek, Jerzy Nowotarski, Jakub Rajchel, Przemysław Kamiński, Łukasz Wacławski, Maciej Bogdański, Igor Matkowski, Antoni Pelczarski, Jakub Pelczarski, Grzegorz Łochański, Mateusz Szepieniec, Rafał Nikody.

-2003 r. założono drużynę orlików (młodzików), która bierze udział w rozgrywkach do dnia dzisiejszego

-2010 r.odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze KS „Start” w Rymanowie na którym rozdano 30 pamiątkowych statuetek zasłużonym działaczom i piłkarzom klubu

-2011 r. 14.08, uczestniczyliśmy w święcie piłkarskim w Rymanowie. Mecz Orły Górskiego kontra Orły z Rymanowa i Podkarpacia 8:1

-2012 r.odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze KS „Start” w Rymanowie na którym rozdano 50 pamiątkowych statuetek zasłużonym działaczom i piłkarzom klubu oraz wybrano nowe władze klubu.

-2014 r. Ponowny awans juniorów do klasy okręgowej.

Drużyna seniorów od trzech lat utrzymuje się w V lidze.

Aktualny skład drużyny seniorów:

Paweł Fydrych– grający trener

Bramkarze:

Grzegorz Kielar , Maciej Gromada

Zawodnicy z pola:

Bartosz Dworzański, Grzegorz Kamiński, Mateusz Niemczyk, Bartłomiej Wilk, Paweł Wityński, Marcin Pulnar, Krzysztof Pelczarski, Tomasz Kasperkowicz, Paweł Fydrych, Jakub Krukar, Jakub Kilar, Jakub Popielarz, Maciej Zięba, Damian Strączek, Hubert Wilk, Rafał Nikody, Karol Ziajka, Wojciech Golowski, Rafał Lorenc, Arkadiusz Wilk, Mateusz Wilk.

Zarząd KS „Start” Rymanów 2017r:

Prezes: Wiesław Gryzowski
Wiceprezes: Mateusz Wilk

Skarbnik: Michał Kołodziejczyk
Sekretarz: Bartosz Biel

Członkowie zarządu: Łukasz Zięba, Damian Nikody, Szymon Cetnarski,
Maciej Zięba

Komisja rewizyjna: Marek Kołodziejczyk , Bartosz Lalek , Jacek Anczakowski

Gospodarz- Edward Pucal

Pomoc przedmedyczna- Kazimierz Cetnarski

Trener seniorów- Paweł Fydrych

Trener juniorów- Bartosz Dworzański

Trener trampkarzy- Bartosz Dworzański

Trener orlików - Krzysztof Litarowicz

Obecnie praca klubu opiera się na szkoleniu miejscowych zawodników od młodzika do seniora, które prowadzą wykwalifikowani nauczyciele wf z przygotowaniem pedagogicznym mający kwalifikacje instruktorskie w piłce nożnej

Należy wymienić zawodników którzy zaczynali grę w piłkę nożną w Rymanowie i grali również w wyższych ligach piłkarskich.

Byli to:

bramkarze:Zbigniew Kilar(„Legia” Krosno II liga i 2 mecze rozegrał w reprezentacji Polski),Jerzy Tworek(„Resovia” Rzeszów II liga),Piotr Kilar(„Stal” Rzeszów II liga)

zawodnicy z pola:Antoni Futera(„Resovia” Rzeszów II liga i „Arka” Gdynia II liga),Stanisław Sołtysik – Felo(„Legia” Krosno II liga – król strzelców),Tadeusz Monikowski(„Resovia” Rzeszów II liga),Jan Potasiewicz(„Resovia” Rzeszów II liga)

Nazwiska, które najczęściej od początku przez 4 pokolenia przewijały się w grze w piłkę nożną w Rymanowie, to:

Sołtysikowie, Mazurkiewiczowie, Cetnarscy, Maślani, Kilarowie, Krukarowie, Niemczykowie, Penarowie.

Prezesi klubów piłkarskich w Rymanowie:

  • Jan Kucharski 1934-1939 „Strzelec”
  • Bolesław Filar 1945-1950 „Grom”
  • ks. Wincenty Grzyb „Grom”
  • Karol Jaworski 1951 „Rymanowianka”
  • Bronisław Sołtysik 1952 „Włókniarz”
  • Józef Smoleń s. Michała 1953„Włókniarz”
  • Józef Smoleń s. Michała 1953-54 ZSKS „Start”
  • Andrzej Maślany 1955-1959 ZKS „Start”
  • Franciszek Krukar 1960ZKS „Start”
  • Edward Gorczyca 1961 ZKS „Start”
  • Henryk Reiss 1962-1965 ZKS „Start”
  • Stefan Dusiński 1966-1970 ZKS „Start”
  • Tomasz Głowacki 1971-1973 ZKS „Start”
  • Józef Szwarc 1974-1977ZKS „Start”
  • Stefan Dusiński 1978-1980 ZKS „Start”
  • Janusz Konieczny 1981-1993 ZKS „Start”
  • Zdzisław Gogniat 1994-1996 KS „Start”
  • Marian Litarowicz 1997-lipec 1998KS „Start”
  • Jerzy Krukar p.o 1998-1999 KS „Start”
  • Andrzej Mazurkiewicz 2000 KS „Start”
  • Józef Oberc 2001-2002KS „Start”
  • Wojciech Farbaniec 2003KS „Start”
  • Adam Kołodziejczyk 2004-2009 KS „Start”
  • Mieczysław Kisiołek 2009-2016 KS „Start”
  • Wiesław Gryzowski 2016 - i nadal KS „Start”

27.07.2014 - 80 rocznica piłki nożnej w Rymanowie.

Z tej okazji w sobotę odprawiona została msza święta w kościele pw. Świętego Wawrzyńca w Rymanowie.Mszę odprawił kapelan KS Start Rymanów ks. Zbigniew Szepieniec. W następnym dniu odbyło się okolicznościowe spotkanie z udziałem władz samorządowych Rymanowa oraz władz Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie, Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie i zaproszonych gości tj. piłkarzy , działaczy , sponsorów i sympatyków piłki nożnej którzy związani byli od lat z rymanowskim futbolem.

Gratulacje z okazji jubileuszu odbierał prezes klubu Mieczysław Kisiołek. Zasłużeni dla klubu zostali uhonorowani odznakami Polskiego Związku Piłki Nożnej, Podkarpackiego ZPN oraz OZNP w Krośnie.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa historycznych zdjęć opracowana przez Kazimierza Centarskiego który przypomniał również historię piłki nożnej w Rymanowie . Następnie odbył się mecz oldbojów Startu z obecną drużyną Startu. W przerwie meczu prezentowano piosenki związane z polską piłką nożną.

Odznaczeni : Mieczysław Kisiołek, Józef Sołtysik, Kazimierz Cetnarski, Antonii Maślany, Artur Sołtysik, Edward Pucal, Józef Oberc, Andrzej Mazurkiewicz, Wojciech Farbaniec, Jerzy Krukar, Marek Kołodziejczyk, Zdzisław Gogniat, Marian Kochański, Grzegorz Sołtysik, Włodzimierz Pelczar, Marcin Maślany, Sebastian Konderak, Grzegorz Kamiński, Szymon Cetnarski, Adam Kołodziejczyk, Grzegorz Krukar, Janusz Konieczny.

Wręczono również 180 pamiątkowych medali związanych z 80 rocznicą piłki nożnej w Rymanowie.

Medale otrzymali : Kinelski Marian, Maślany Marian, Zarzycki Tadeusz, Litarowicz Władysław, Kilar Jan, Pulnar Edward, Mazurkiewicz Michał, Mróz Edward, Hanus Mieczysław, Litwin Adam, Nowotarski Andrzej, Mazurkiewicz Stanisław, Niemczyk Wojciech, Gognit Zdzisław, Oberc Janusz, Rabada Stanisław, Mazurek Marian, Reptak Henryk, Tworek Jerzy, Futera Antonii, Fydrych Bogdan, Kinelski Paweł, Mazurek Czesław, Sołtysik Marian, Sołtysik Marcin, Szepieniec Jan, Radorzycki Zbigniew, Paczkowski Marek, Kochański Marian, Głowacki Marek, Zięba Andrzej, Rajchel Stanisław, Czernik Janusz, Krukar Jerzy, Pelczarski Ryszard, Sołtysik Gabriel, Filipowicz Zbigniew, Sołtysik Józef, Szorf Bogusław, Pelczarski Leszek, Paczkowski Wojciech, Wiernasz Bogusław, Maziarz Andrzej, Smerecki Marian, Burczyk Marek , Smerecki Janusz, Ziemiański Zdzisław, Wais Bogdan, Rajchel Tadeusz, Rozenbajger Stanisław, Wais Kazimierz, Nycz Arkadiusz, Penar Józef, Litarowicz Piotr, Litarowicz Krzysztof, Dankiewicz Stanisław, Cetnarski Ireneusz, Litwin Jacek , Pulnar Władysław, Sołtysik Zbigniew, Kilar Mieczysław, Gubała Tadeusz, Kilar Zbigniew, Niemczyk Michał, Mazurkiewicz Marian , Pulnar Paweł, Tomkiewicz Stanisław, Szajna Czesław, Łabuda Jan, Sołtysik Artur, Bolanowski Jacek, Śliwka Andrzej, Krukar Grzegorz, Niemczyk Stanisław, Penar Franciszek, Hanus Zdzisław , Szatkowski Antonii, Penar Jan, Zajączkowski Andrzej, Janowski Janusz, Barczyk Jan, Stanisław Źrebiec Sołtysik Tadeusz, Bolanoswki Jan, Ziajka Jan, Glazer Stanisław, Szepieniec Zbigniew, Kołodziejczyk Adam , Kilar Piotr, Konieczny Janusz, Oberc Michał, Zięba Andrzej, Zarzycki Marian, Krukar Ryszard, Lankau Lesław, Łabuda Wacław, Szostak Mieczysław, Farbaniec Wojciech, Materniak Jan, Smolik Henryk, Penar Marek, Rajchel Jan, Nadziakiewicz Elżbieta, Litarowicz Danuta, Nowotarski Bogdan, Skolarczyk Marian, Kilar Antonii, Szajna Andrzej, Czerniec Stanisław, Fiejdasz Wiesław, Wołczański Grzegorz, Koźma Kazimierz, Rygiel Damian, Bereż Franciszek, Krukar Józef

Kluby: Karpaty Klimkówka, Iskierka Wróblik, Orzeł Milcza, Wisłok Sieniawa, LKS Głębokie, Beskid Posada Górna, Florian Rymanów Zdrój, PTG Sokół Rymanów.

Obecni zawodnicy Startu: Grzegorz Kielar, Maciej Gromada, Bartosz Dworzański, Grzegorz Kamiński, Mateusz Niemczyk, Bartłomiej Wilk, Paweł Wityński, Marcin Pulnar, Krzysztof Pelczarski, Tomasz Kasperkowicz, Paweł Fydrych, Jakub Krukar, Jakub Kilar, Jakub Popielarz, Maciej Zięba, Damian Strączek, Hubert Wilk, Rafał Nikody, Karol Ziajka, Wojciech Golowski, Rafał Lorenc, Arkadiusz Wilk, Mateusz.

Działacze klubowi: Mieczysław Kisiołek, Józef Oberc, Józef Sołtysik, Grzegorz Sołtysik, Kołodziejczyk Marek, Pelczar Włodzimierz, Antonii Maślany, Rafał Nikody, Lesław Pelczarski,Mazurkiewicz Andrzej, Zima Ryszard, Trygar Kazimierz, Edward Pucal, Cetnarski Kazimierz, Wacław Pelczarski, Reptak Jan.

Przedstawiciele PZPN: Kazimierz Greń,Wiesław Lada, Bogusław Szczurek, Jan Ciupka, Andrzej Włodarski, Mieczysław Kilar, Grzegorz Michalski, Śnieżek Władysław

Osoby zaproszone oraz sympatycy piłki nożnej w Rymanowie wpisywali się do księgi pamiątkowej.

Na zakończenie odbyło się przyjęcie w świetlicy klubu.

Uwaga. Wystąpił nieoczekiwany błąd! Prosimy spróbować później.
500
c440797cb2efb46fdcf645585474db94c32b44ef
Przepraszamy. Wystąpił błąd naszego serwera